اخبار فناوری


1397/3/8 - 11:48:07

پرداخت شدن جریمه فیسبوک ظرف 18 دقیقه

فیسبوک در ازای سوء استفاده از اطلاعات کاربران، مجبور به پرداخت جریمه‌ای معادل 500 هزار یورو شد، اما درآمد این شرکت به قدری زیاد است که مبلغ اشاره شده تنها در 18 دقیقه جبران شده و غول شبکه‌های اجتماعی، از این پس مجددا به دوران سوددهی خود باز می‌گردد (زاکربرگ به سوء استفاده از اطلاعات کاربران فیسبوک اعتراف کرد). فیسبوک به دلیل سوء استفاده از اطلاعات کاربران، در اختیار گذاشتن آنها به اپلیکیشن‌ها و شرکت‌های مختلف و رسوایی‌هایی که طی این اتفاق برایش پیش آمد، با تنبیه 500 هزار یورویی روبرو شد.
1397/3/7 - 11:48:07

شبیه سازی صدا با استفاده از هوش مصنوعی

موسسان مجموعه Lyrebird که به صورت کاملا تخصصی روی هوش مصنوعی مشغول کار هستند، به تازگی قادر به شبیه سازی صدا به صورت کاملا واقعی شده‌اند. آنها صدای Vance را که یکی از پرسنل مجموعه بلومبرگ به حساب می‌آید، ضبط کرده و در مدت بسیار کمی دست به شبیه سازی صدا زدند. بعد از پایان یافتن عملیات، آنها تماسی با مادر وی برقرار کرده و به کمک هوش مصنوعی و شبیه سازی صدای Vance با او صحبت کردند.
1397/3/6 - 11:48:07

درمان بیماری اوتیسم با ساعت هوشمند

پژوهشگران انگلیسی نوعی ساعت هوشمند طراحی کرده‌اند که می‌تواند برای درمان بیماران مبتلا به اوتیسم کاربردی باشد. برای بسیاری از افراد، ساعت‌های هوشمند کاربردهای متعددی دارند، از بررسی ساعت تا نگاه کردن به تقویم روزانه. اوتیسم، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی-کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علّت اصلی آن ناشناخته‌ است.
1397/3/5 - 11:48:07

گوگل در انتظار جریمه‌ای سنگین توسط اتحادیه اروپا

احتمال دارد در ماه پیش‌رو، قانونگذاران اروپایی به دلیل فشار گوگل برای پیشفرض قراردادن موتور جستجو و ابزارهای مرورگر گوگل به سازندگان موبایل‌های مجهز به سیستم عامل اندروید، جریمه‌ای بی‌سابقه برای این شرکت تعیین کنند. در نتیجه چنین اقدامی، تغییراتی بزرگ در فراگیرترین سیستم عامل موبایل دنیا ایجاد می‌شود. پیش‌بینی می‌شود مارگارت وستاگر (رئیس کمیته رقابت اتحادیه اروپا) جریمه‌ای چند میلیارد دلاری برای گوگل تعیین کند.
1397/3/4 - 11:48:07

خطوط مترو و دانلود نقشه مترو برلین

مترو برلین در سال ۱۹۰۲ تأسیس شده‌ است که دارای 10 خط، 170 ایستگاه و 151.7 کیلومتر طول است. قطارهای مترو برلین هر دو تا پنج دقیقه در ساعت‌های پیک، هر پنج دقیقه برای بقیه روز و هر ده دقیقه در شب وارد ایستگاه‌ها می‌شوند. در طی یک سال، قطارهای U-Bahn حدود 132 میلیون کیلومتر و حمل بیش از 400 میلیون مسافر را برعهده دارند. در سال 2017، 553.1 میلیون مسافر به U-Bahn رفتند. کلیه سیستم توسط Berliner Verkehrsbetriebe، که معمولا به عنوان BVG شناخته می‌شود، حفظ و اجرا می‌گردد.
1397/3/3 - 11:48:07

هزینه سنگین یوتیوب برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی

شرکت یوتیوب اعلام کرد که مبلغ 25 میلیون دلار را برای جلوگیری از انتشار اخبار جعلی در برنامه خود اختصاص داده است. این موضوع، بخشی از بودجه 300 میلیونی گوگل در زمینه اخبار موثق می‌باشد که در ماه مارس اجرایی شده است. یوتیوب به زودی این امکان را برای کاربران خود در نظر می‌گیرد که بتوانند اخبار و منابع آن را قبل از مطالعه خبر مشاهده کنند. از روز دوشنبه ویدئوها نیز در گوشه‌ای از تصویر باید منابع خود را منتشر کنند، مانند Wikipedia یا هر چیزی تا مخاطب بتواند نتیجه‌گیری درستی داشته باشد.
1397/3/2 - 11:48:07

اوبر قابلیت کرایه اسکوترهای لایم را فراهم کرد

شرکت خدمات آنلاین کرایه ماشین، اوبر (Uber) اعلام کرد که کاربران اوبر از این پس می‌توانند برای رفتن به مقاصد منتخب خود از اسکوتر کرایه شده استفاده کنند. چندی پس از اینکه لیفت یک شرکت دوچرخه سواری مطرح به نام Motivate را در آمریکا از آن خود کرد، بزرگترین رقیب این شرکت یعنی اوبر نیز اعلام کرد که کاربرانش اکنون می توانند اسکوترهای برقی را از شرکت لایم کرایه کنند.
1397/3/1 - 11:48:07

خفن‌ترین هواپیمای جهان در آمریکا مستقر است

فناوری این هواپیمای هوشمند باعث می‌شود که نسبت به دیگر هواپیماها کارکردی ترسناک داشته باشد. شاید تصور کنید کنید مرکوری (Mercury) به قوی‌ترین سلاح‌های هسته‌ای و یا توپ‌های لیزری پرقدرت مسلح باشد، اما این هواپیما حتی یک تیربار سبک نیز همراه خود ندارد. جالب است بدانید که این هواپیما همچنین با نام TACAMO که کوتاه شده عبارت “Take Charge and Move Out” به معنی «کنترل را به دست بگیر و فرار کن» نیز شناخته می‌شود.
1397/2/31 - 11:48:07

ارسال ویروس از فضا به زمین

نتایج یک تحقیق دانشمندان روس نشان داده، باکتری‌هایی که از فضا به زمین برمی‌گردند نسبت به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم‌تر هستند و خطری برای زمین به حساب می‌آیند. دانشمندان روس هشدار داده‌اند باکتر‌ی‌هایی که به فضا ارسال شده و بازگشته‌اند، اکنون خطری برای حیات انسان روی زمین به حساب می‌آیند. در همین راستا باید اقداماتی برای محافظت انسان از آن‌ها انجام داد. آزمایش دانشمندان روس نشان داد میکروارگانیسم‌های مختلف از زمین توانسته‌اند در شرایط نامساعد فضایی روی ایستگاه فضایی بین‌المللی زنده بمانند.
1397/2/30 - 11:48:07

ساخت بزرگترین کارخانه تولید گوشی در هند توسط سامسونگ

از آنجائیکه گفته می‌شود کشور هند در چند سال آینده قرار است رشدی نسبی را تجربه کند، شرکت سامسونگ انتظار دارد میزان تقاضا برای موبایل‌هایش روز به روز بیشتر شود. از این رو، سامسونگ برای اینکه بتواند تمامی درخواست‌ها را با موبایل‌های خود پوشش دهد، به تازگی بزرگترین کارخانه تولید گوشی را در کشور هند ساخته است. این کارخانه در زمینی به مساحت 35 هکتار( یا 141 هزار متر مربع) واقع در نویدا برپا شده و این پتانسیل را دارد که تولید تلفن‌های هوشمند هند را به دو برابر میزان موجود برساند.